Warszawa, Fabryka gilz „Sokół”, W. Kwaśniewski i F. Pacholczyk
Fabryka wyrobów z papieru i tektury
Adres:
ul. Leszno 108
Warszawa woj. mazowieckie
Lata działalności:
1919 - 1951
Profil produkcji
wyroby papierowe
Asortyment produkcji
Gilzy papierosowe
Bibułki papierosowe w książeczkach
Pudełka tekturowe – po II wojnie światowej
Sznurek papierowy – po II wojnie światowej
Wykaz właścicieli
Władysław Jan Kwaśniewski – współzałożyciel
Franciszek Pacholczyk – współzałożyciel
Przed 1947 rokiem udziały zostały rozdrobnione między 12 osób – Franciszka Pacholczyka i członków jego rodziny, oraz spadkobierców Władysława Kwaśniewskiego, zmarłego w 1943 roku.
Opis
Fabryka została założona w 1919 roku przez dwóch wspólników, spowinowaconych z sobą. Do zakończenia drugiej wojny światowej produkowała gilzy papierosowe, pod co najmniej pięcioma markami, oraz bibułki do skręcania papierosów w książeczkach. W 1929 roku zakład zatrudniał około 350 osób w działach: produkcyjnym, wysyłek, produkcji opakowań oraz transportu. W latach 30. XX wieku przedsiębiorstwo zaliczano do największych firm o takim profilu produkcji. Oprócz magazynu centralnego w Warszawie, posiadało przedstawicielstwa: w Białymstoku, Krakowie, Lwowie, Poznaniu, Radomiu oraz w Łodzi, pod adresem Sienkiewicza 50.
Działalność fabryki została przerwana wraz z wybuchem II wojny światowej i pożarem kamienicy, w oficynie której zakład się mieścił. Produkcję wznowiono przed jesienią 1940 roku, na sąsiedniej posesji pod adresem Wronia 69, gdzie kontynuowano wytwarzanie asortymentu takiego jak przed wojną. Działalność zakładu przerwał wybuch Powstania Warszawskiego. Część urządzeń ocalała z wojennej pożogi, ponieważ przedsiębiorstwo wznowiło produkcję już we wrześniu 1945 roku w Łodzi, gdzie do tradycyjnego asortymentu dodano pudełka tekturowe oraz sznurek papierowy. Po niecałych trzech latach firma wróciła do Warszawy, gdzie ostatecznie została upaństwowiona w 1951 roku.
Wykaz publikacji i linki na temat obiektu:
S. Dąbrowski, Fabryka Gilz „Sokół”, „Tytoń”, nr 01-02, 1929
Archiwum Państwowe w Łodzi, Sprzedaż gilz przy ul. Sienkiewicza 50, właściciel Fabryka Gilz „Sokół” W. Kwaśniewski i F. Pacholczyk, sygn. 39/221/0/4.19/134835
Archiwum Państwowe w Łodzi, W. Kwaśniewski i F. Pacholczyk, wytwórnia gilz, sprawy nacjonalizacji przedsiębiorstwa, sygn. 39/374/0/1/190
Historia Warszawy cegłą pisana – profil na Facebooku
Opracowanie:
Grzegorz Wardziński