Kolibki, Gdynia (niem. Koliebken)
Młyn papierniczy, Fabryka tektury
Adres:
Lokalizacja na mapie orientacyjna – brak dokładnych danych
Gdynia-Kolibki, woj. pomorskie
Lata działalności:
przed 1551 - przed 1918
Profil produkcji
papier czerpany, tektura lita, papier pakowy
Asortyment produkcji
- papier czerpany (młyn)
- twarda tektura i papier pakowy (fabryka)
Wykaz właścicieli
- Hans Henschel (dzierżawca) – 1665–1669
- Salomon Gilschewski (mistrz papierniczy) – 1711
- Gottfried Poetsch (mistrz papierniczy) – 1786
- Christian Freybauer (mistrz papierniczy) – 1773
- Samuel Ernst Voßberg (właściciel) – 1789
- Johann Gottlieb Wilhelm Frintzel (właściciel) – 1831
Opis
Kolibki (kaszb. Kòlibczi, niem. Koliebken) – osiedle w Gdyni, w dzielnicy Orłowo położone nad potokiem Kolibkowskim. Obszar osiedla obejmuje południową część dzielnicy Orłowo i znajduje się bezpośrednio nad Morzem Bałtyckim granicząc od południa z Sopotem (granica na rzece Swelina).
Papiernię w Kolibkach uruchomiono przed 1551 r. Zachował się odnowiony przywilej z 1571 r. i powtórnie odnowiony w 1747 r. Przez pewien czas obiekt ten należał do właściciela dóbr szlacheckich Cysewicza. Po rozbiorach Polski papiernia przeszła na rzecz króla Pruskiego. W 1789 r. papiernię nabył gdańszczanin S.E. Vossberg, który produkował papier ze znakiem wodnym trąbki myśliwskiej na tarczy i orłem fryderycjańskim z inicjałami papiernika (SEV lub samo V) i znakiem pomocniczym „Kalibka”. W 1793 r. dzierżawca płacił 160 talarów czynszu rocznie. Do papierni należało 900 prętów roli. Młyn eksploatował jedną kadź czerpalną; zaliczany był do małych papierni. Papiernię przebudowano w latach późniejszych na fabrykę, która działała jeszcze w okresie I wojny światowej. Jej właścicielem był A.F. Frintzel, który produkował twardą tekturę i papier pakowy.
Znaki wodne
trąbka myśliwska na tarczy i orzeł fryderycjański z inicjałami papiernika (SEV lub samo V) i znakiem pomocniczym „Kalibka”
Wykaz publikacji i linki na temat obiektu:
Pabich F., Papiernie nad Zatoką Gdańską, Gdańsk 1978.
Budka W., Recenzja Fr. Hössla „Alte Papiermühlen der Preussischen Provinzen West und Ostrpreussen mit Danzig, auch Posen”, „Przegląd Biblioteczny” 1938, s. 175–184.
https://www.blogus.de/Pmuehlen.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolibki
Opracowanie:
Karolina Dyjas