Osinów Dolny
Fabryka celulozy / celulozownia
Adres:
Osinów Dolny, woj. zachodniopomorskie
Lata działalności:
1938 - 1945
Profil produkcji
masa celulozowa
Asortyment produkcji
- celuloza siarczanowa
Wykaz właścicieli
- Zellstofffabrik Waldhof
Opis
Budowę fabryki zapoczątkowano w 1936 r. Produkcja została uruchomiona w 1938 r. Celulozownia została wyposażona w dziewięć warników oraz trzy maszyny odwadniające celulozę. Przed II wojną światową była to jedna z największych i najnowocześniejszych wytwórni celulozy w Niemczech.
W 1945 r. po zajęciu fabryki przez wojska radzieckie urządzenia produkcyjne zostały zdemontowane i wywiezione do ZSRR. Władzom polskim przekazano budynki pozbawione podstawowych maszyn. Z uwagi na stosunkowo nowe zabudowania po wojnie rozważano odbudowę celulozowni. Jednak ostatecznie zdecydowano o odbudowie podobnego zakładu w leżącym około 70 km na południe Kostrzynie nad Odrą.
Opustoszałe zabudowania po celulozowni w Osinowie Dolnym przez wiele lat znajdowały się w administracji branży papierniczej. Od 1945 do 1950 r. podlegały pod Krapkowickie Zakłady Papiernicze, w latach 1950–1952 były zarządzane przez Dyrekcję Budowy Fabryk Celulozy i Papieru w Szczecinie-Skolwinie, a od 1952 r. kontrolę nad byłą celulozownią sprawowała Fabryka Celulozy i Papieru Kostrzyn. Dopiero w 1964 r. opustoszałe zabudowania przejął Rejonowy Zakład Zbożowy PZZ Myślibórz.
Obecnie zabudowania po celulozowni wykorzystywane są w celach handlowych jako duże targowisko.
Wykaz publikacji i linki na temat obiektu:
Szymczyk M., Polski przemysł papierniczy 1945–1989, Duszniki-Zdrój 2007, s. 65, 82.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Osin%C3%B3w_Dolny
Opracowanie:
Maciej Szymczyk