Tarnówka, WARTER sp. j. Oddział Tarnówka
Fabryka papieru / papiernia, Fabryka tektury, Fabryka ścieru / ścieralnia
Adres:
Tarnowski młyn 2A
Tarnówka, woj. wielkopolskie
Kontakt:
www: fabryka-tektury.pl/
Lata działalności:
1904 - obecnie
Profil produkcji
tektura lita, papier maszynowy, ścier
Asortyment produkcji
ścier biały i brązowy, tektura lita, tektura makulaturowa
Opis
Pierwszy właściciel fabryki Otto Kuhnemanus w swoich założeniach inwestycyjnych przewidział w pierwszej kolejności uruchomienie produkcji ścieru drzewnego z papierówki sosnowej, co nastąpiło w 1918 r., oraz uruchomienie maszyny tekturniczej do produkcji tektury brązowej ze ścieru drzewnego z dodatkiem około 20% makulatury. Produkcja na skalę przemysłową została uruchomiona w 1920 r. Fabryka bez przeszkód produkowała swoje wyroby w postaci różnych gatunków tektury do stycznia 1945 r. W końcowej fazie II wojny światowej w czasie wyzwalania terenów przez Wojsko Polskie, w lutym 1945 r. fabryka w wyniku działań wojennych została spalona.
1956–1966 Fabryka Tektury w Tarnówce P.P. w Tarnówce
W połowie 1945 r. w Poznaniu dekretem ówczesnego Ministra Przemysłu Chemicznego zostało powołane przedsiębiorstwo pod nazwą Poznańskie Zakłady Papiernicze, w skład którego weszła Fabryka Tektury w Tarnówce. Pod tą nazwą zakład funkcjonował do 1955 r. Problem rozbudowy fabryki w Tarnówce był podejmowany kilkukrotnie w latach 60. i 70. Rozbudowa zakładu miała polegać na utworzeniu oddziału przetwórstwa tektury wyprodukowanej w Fabryce Tektury. Koncepcję utworzenia oddziału przetwórstwa zrealizowano pod koniec lat 70. Oddział przetwórstwa zamieniono na Zakład Opakowań Hurtowych zarządzany przez własną dyrekcję. W latach 1956–1989 zakład został usamodzielniony, przyjmując nazwę Fabryki Tektury P.P. w Tarnówce. Reforma gospodarcza sprawiła, że w wyniku braku zamówień w latach 1989–1992 Fabryka Tektury P.P. w Tarnówce znalazła się w upadłości.
W styczniu 1992 r. fabrykę nabył prywatny inwestor, który ponownie uruchomił zakład. Nowy właściciel zainwestował w fabrykę – wybudowano halę produkcyjną na dwie linie technologiczne, zamontowano i uruchomiono linię do produkcji tektur grubych (do 3000 g/m kw.), uruchomiono oczyszczalnię ścieków. W 2003 r. fabryka ponownie znalazła się w upadłości, która trwała prawie 2 lata.
W 2005 r. zakład nabyła Spółka Warkom. Nowy właściciel od początku postawił na podniesienie jakości produkowanej tektury i modernizację zakładu, co pozwoliło na powiększenie produkowanego asortymentu tektur m.in o tektury barwione.
Pod koniec 2005 r. Spółka Warkom została połączona ze Spółką Warter, producentem wyrobów petrochemicznych.
Wykaz publikacji i linki na temat obiektu:
Szymczyk M., Polski przemysł papierniczy 1945–1989, Duszniki Zdrój 2007, s. 332.
Warter Spółka Jawna Oddział Tarnówka, https://www.rynekpapierniczy.pl/firma/warter-cardboard
https://fabryka-tektury.pl/historia/
Opracowanie:
Maciej Szymczyk